Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka – kto może otrzymać i co gwarantuje?

Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka – kto może otrzymać i co gwarantuje?

Przeważnie kiedy pojawia się nowy członek rodziny, domowy budżet może być nieco obciążony i nie ma w tym nic dziwnego. Oczywiście, państwo zapewnia przyszłym rodzicom różne świadczenia, jednakże często mogą być one uzależnione od dochodów i innych czynników, albo po prostu są niewystarczające. Coraz częściej spotkać się można z wypłacaniem takich polis dla świeżo upieczonych rodziców przez firmy ubezpieczeniowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju ubezpieczenia, by wiedzieć jak się zabezpieczyć, aby nie zabrakło środków finansowych w tym ważnym i radosnym czasie.

 

Istota ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka

Podkreślenia wymaga fakt, że ta forma polisy nie stanowi rodzaju ubezpieczenia dziecka. Jest to świadczenie, które otrzymać można w zakresie grupowego ubezpieczenia na życie. Stanowi ono więc dodatek do grupowej polisy. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia czy ubezpieczonym jest tata, czy też mama dziecka. Jeśli to mężczyzna korzysta z takiej formy ubezpieczenia, wówczas automatycznie obejmuje to również jego partnerkę. Firmy ubezpieczeniowe proponując takie rozwiązanie, okazują troskę i szacunek dla rodzin swoich pracowników.

 

Grupowa polisa na życie, a urodzenie dziecka

Jak wspomniano, w ramach ubezpieczenia grupowego, coraz częściej liczyć można na otrzymanie pomocy w formie wypłaty świadczenia w sytuacji narodzin nowego członka rodziny. Taka pomoc wypłacana jest jeden raz, a ponadto może przysługiwać na każde dziecko. Ciekawostką jest sytuacja, kiedy do czynienia mamy np. z ciążą bliźniaczą, wtedy można otrzymać nawet 150 % wartości kwoty, która była przewidziana w ramach tej polisy. Warunek to posiadanie takiej polisy w chwili urodzenia dziecka. Wspomnieć należy także, że często w tym przypadku istnieje wymagany okres karencji, co oznacza, że by uzyskać wspomnianą pomoc, należy korzystać z ubezpieczenia wcześniej przez określony minimalny czas, np. okres ciąży. Jest to forma zabezpieczenia ze strony firm ubezpieczeniowych, które nie chcą się narażać na umyślne ubezpieczanie w celu otrzymania środków i natychmiastowej rezygnacji z tej ochrony. Jednakże nie każda firma zakłada wymóg takiej karencji, a jeśli jest to w określonym, ograniczonym wymiarze.

 

Wymogi formalne i kwoty, jakie można otrzymać

Należy pamiętać o złożeniu wymaganego formularza i złożeniu go w swojej firmie ubezpieczeniowej. W ten wymóg formalny wchodzi także obowiązek, by wraz z formularzem załączyć kopię aktu urodzenia dziecka, a także kserokopię dowodu osobistego osoby korzystającej z ubezpieczenia. Co ciekawi na pewno samych zainteresowanych, to wysokość świadczenia, jakie można otrzymać. Warto pamiętać, że ta wysokość z reguły zawsze założona jest z góry i ma charakter stały. Aby się dowiedzieć, ile można otrzymać w momencie narodzin potomka, warto zajrzeć do dokumentów związanych z zawarciem ubezpieczenia. Często taka pomoc wypłacana jest już w ten sam dzień, w którym złożony został wniosek przez Internet.

Taka forma ubezpieczenia, bez wątpienia stanowić może ułatwienie i ogromną pomoc dla rodziców, którzy mają przed sobą sporą ilość wydatków, takie pieniądze można przeznaczyć na wyprawkę dla malucha, lub po prostu uczcić ten szczęśliwy czas. Wybór należy do użytkowników ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *