Tajemnice OWU

Tajemnice OWU

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś podpisywać umowę, nie czytając dokładnie jej szczegółów. Nie ważne czy jest to polisa ubezpieczeniowa, umowa kredytu na sprzęt AGD czy umowa z biurem podróży. Często mają one wiele stron. Pracownik pobieżnie omawia nam najważniejsze punkty, a my bardziej lub mniej uważnie go słuchamy. Często dopiero w sytuacji awaryjnej zaczynamy szukać wyjeździe w warunkach ubezpieczenia. Wtedy okazuje się, że zawarto w nich sporo wyłączeń, których dotychczas nie byliśmy świadomi.

Co znajduje się w OWU

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, szczegółowo omawiają sytuacje, w których podlegamy ubezpieczeniu. Zdarza się również, że część przypadków objętych jest maksymalną kwotą ubezpieczenia, a niektóre tylko jej częścią. W OWU znajdziemy również wszystkie wyłączenia, w których ubezpieczenie po prostu nie obowiązuje. Warto dobrze je znać, gdyż to one są kluczowe dla później otrzymanych świadczeń. Niestety często okazuje się, że mimo wykupionej polisy zwrot poniesionych kosztów leczenia nam nie przysługuje. Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umów i dopytywanie pracowników ubezpieczalni, kiedy coś jest dla nas niezrozumiałe.

Wyłączenia, które powinieneś znać przed podpisaniem umowy

Zawierając umowę ubezpieczeniową liczymy na pełen zwrot kosztów w momencie nagłego wypadku, lub zachorowania. Już sam zwrot nagły jest tu kluczowy. Nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe pokrywają koszty leczenia chorób przewlekłych. Jeśli leczymy się np. na serce, warto poinformować o tym pracownika ubezpieczalni. Możliwe, że konieczne okaże się dokupienie dodatkowych wariantów.

Ubezpieczenie zdrowotne zazwyczaj nie obowiązuje również, jeśli w momencie wypadku byliśmy pod wpływem alkoholu. Dotyczy to nie tylko kierowców pojazdów, ale również ich pasażerów czy osób ulegających wypadkom podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności. Osoby będące pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z samodzielnym pokryciem kosztów leczenia. W przypadku niektórych polis istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia, obowiązującego również pod wpływem alkoholu, jednak zazwyczaj jest ono dość drogie i obowiązuje jedynie do dokładnie określonego poziomu alkoholu we krwi.

Śmierć osoby ubezpieczonej

Tej części ogólnych warunków ubezpieczenia szczególnie nie lubimy czytać. Wydaje nam się, że przecież, jeśli umrzemy, to i tak nic nie będzie nas już dotyczyć. To bardzo błędne myślenie. Osoba ubezpieczona w momencie śmierci pozostawia określone środki swoim bliskim. Mogą one pomóc w pokryciu kosztów pogrzebu i zabezpieczyć najbliższą przyszłość rodziny ubezpieczonego. To bardzo ważne informacje, dlatego warto je znać. Zwykle w OWU znajduje się zapis mówiący o wykluczeniu wypłaty z polisy, jeśli ubezpieczony zataił ważne informacje na temat stanu swojego zdrowia, był głównym sprawcą wypadku lub był pod wpływem alkoholuu w momencie śmierci. Same okoliczności śmierci także mają znaczenie. Wykluczeniem wypłaty z polisy jest zazwyczaj samobójstwo, dlatego, jeśli wydaje nam się, że nasza śmierć może poprawić byt naszej rodzinie, jesteśmy w błędzie.

Jak widać warto dokładnie czytać OWU. Ubezpieczenie pomaga w pokryciu kosztów leczenia i rehabilitacji oraz przyśpiesza nasz powrót do zdrowia, ale musimy stosować się do określonych zasad, które ubezpieczyciel dokładnie nam przedstawia. Pozostaje nam jedynie przeczytać warunki posiadanej polisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *