Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Każdego człowieka od czasu do czasu nachodzi pewna refleksja, która dotyczy jego przyszłości. Najczęściej ma to bezpośredni związek z finansami. Wielu ludzi obawia się, że ich przyszła emerytura nie byłaby wystarczającym zabezpieczeniem finansowym, które pozwalałoby na to, aby wieść normalne życie. Osoby starsze wiekiem muszą liczyć się z wydatkami dotyczącymi opłacania rachunków, czasem jakichś kredytów i czynszów. Poza tym często mają choroby, dlatego realizują dość drogie recepty, a przecież za coś trzeba kupować również jedzenie i podstawowe produkty niezbędne do życia. By nie martwić się o każdy grosz na starość, warto bez wątpienia już teraz zacząć myśleć o odkładaniu na godną emeryturę.

Jak stworzyć sobie plan oszczędzania?

Tak naprawdę im wcześniej zaczniemy oszczędzać na taki cel, tym lepiej. Warto o tym pomyśleć wchodząc już w dorosłość, czyli przykładowo mając 25 lat. Im wcześniej oszczędności zaczną wpływać na konto, tym lepiej. Zupełnie inaczej będą one bowiem wyglądały ostatecznie gdy zaczniemy je zbierać mając 25 lat, a inaczej gdy będziemy mieć już 35 lat. Ostateczna różnica w sumie może być naprawdę spora. Wiele osób decyduje się na to, aby odkładać 10% swoich dochodów. Oczywiście nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Warto zatem zdecydować się nawet na mniejsze sumy, byle by odkładane były one w sposób regularny.

Co natomiast w sytuacji, gdy nie możemy również pozwolić sobie na takie regularne odkładanie? Czy wtedy w ogóle powinniśmy zrezygnować z tego typu pomysłu? Zdecydowanie nie. Najlepiej bez wątpienia odkładać w sposób regularny, jednak nawet takie nieregularne zastrzyki konta oszczędnościowego są ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy gdy jest pewna nadwyżka gotówki, od razu trzeba ją odłożyć. Jeśli będzie ona aż do końca pozostawać na koncie wówczas jest większe prawdopodobieństwo tego, że niestety wydamy wszystko lub jakąś część pieniędzy przeznaczonych na oszczędności.

Fachowe podejście do kwestii oszczędności

Jeśli mamy problem z utrzymaniem oszczędności na właściwym poziomie, wówczas warto skierować swoje kroki przykładowo do doradcy finansowego. Taka osoba może nam podpowiedzieć jak oszczędzać i przykładowo z jakich narzędzi finansowych skorzystać. Mogą być to jakieś lokaty z dobrym oprocentowaniem. Najlepiej również, aby nie były one możliwe do zerwania w każdym momencie. Wówczas mamy większy szacunek do takich pieniędzy i nie wyciągamy ich na jakieś swoje zachcianki, ponieważ jest to obarczone utratą jakichś pieniędzy. Takie rozwiązanie jest dobre dla wszystkich tych, którzy mają naprawdę solidny problem z oszczędzaniem.

By ulokować pieniądze w czymś pewnym, możemy także coś nabyć. Mogą być to chociażby nieruchomości, które będą generowały jeszcze dodatkowe zyski. Wciąż opłacalne jest także inwestowanie w sztukę oraz złoto. Niektórzy inwestują również na giełdzie, jednak to niesie za sobą już większe ryzyko. Warto zatem zawsze porządnie to przemyśleć, aby zapewnić sobie dość bezpieczną przyszłość finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *