Jak zadbać o przyszłość finansową rodziny?

Jak zadbać o przyszłość finansową rodziny?

Żyjemy w czasach niepewnego jutra, gdzie zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Problem staje się jeszcze bardziej dotkliwy, gdy chodzi o zabezpieczenie finansowe rodziny: dzieci, współmałżonka czy nawet wnuków bądź rodziców. W życiu pewnych sytuacji nie można przewidzieć, dlatego dobrze jest posiadać pewne zabezpieczenie na wypadek ich wystąpienia. Sprawdzamy, w jaki sposób warto zabezpieczyć przyszłość finansową swoją i rodziny.

Dobre ubezpieczenie

W kwestii mądrego oszczędzania pieniędzy na czarną godzinę dobrze jest zaufać towarzystwom ubezpieczeniowym, które oferują różnego rodzaju polisy, na przykład na wypadek śmierci żywiciela rodziny. Sami nie jesteśmy bowiem w stanie zaoszczędzić pieniędzy, które pozwoliłyby naszej rodzinie zabezpieczyć się finansowo przynajmniej na najbliższych kilka lat po śmierci osoby, która zarabiała na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują więc wielorakie rozwiązania – począwszy od jednorazowej wypłaty odszkodowania na rzecz rodziny, aż po możliwość wypłacania co miesiąc pewnej ustalonej kwoty pieniężnej przez kilka lat. Wybór metody każdorazowo należy do ubezpieczonego i potrzeb jego rodziny, jednak decydując się na konkretną polisę, warto wziąć pod uwagę sumę pieniężną, na jaką będzie mogła liczyć rodzina. Oczywiście im niższa składka, tym mniejsze będzie odszkodowanie bez względu na to, w jakiej formie będzie ono wypłacane. Dobrze więc zapłacić nieco więcej, tak aby naprawdę zabezpieczyć rodzinę.

Polisa dla dziecka

Stare przysłowie mówi, że dzieci szybko dojrzewają. To pociąga zaś za sobą pewne konsekwencje w postaci wzrostu kosztów utrzymania dziecka. Nie chodzi tylko o zapewnienie mu godziwych warunków egzystencji, ale także możliwości pełnego rozwoju i nauki. Niestety, choć edukacja w Polsce teoretycznie jest darmowa, w praktyce wykształcenie dziecka wymaga wyłożenia sporej ilości gotówki z własnej kieszeni. Pytanie tylko, czy rodziców będzie na to stać, gdy dziecko dorośnie? Zwykle uzbieranie potrzebnej sumy w krótkim czasie jest trudne, zatem lepiej jest zacząć oszczędzać wcześniej. Pomogą w tym ubezpieczalnie i polisy, jakie oferują. Propozycje są bardzo różnorodne, dlatego każdy z pewnością znajdzie ofertę dla siebie. Niektóre ubezpieczenia gwarantują wypłatę środków, gdy dziecko stanie się pełnoletnie. Inne zaś pozwalają wypłacać dziecku pewną miesięczną kwotę, gdy te pójdzie na studia. Dzięki temu rodzice nie muszą ponosić wysokich kosztów utrzymania dziecka w innym mieście, jeśli zdecyduje się kontynuować naukę poza miejscem zamieszkania. Kiedy najlepiej zacząć odkładać na edukację dziecka? W praktyce jak najszybciej, gdyż im dłuższy czas trwania ochrony ubezpieczeniowej, tym więcej będziemy w stanie zaoszczędzić. Ubezpieczalnie gwarantują wyższą stopę zwrotu niż banki, których lokaty oprocentowane są już od kilku lat na poziomie niemalże zerowym. Tymczasem dobrze wybrane ubezpieczenie to ochrona finansowa naszego dziecka w czasie, gdy pieniądze będą mu naprawdę potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *