Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

W życiu każdego pracownika przychodzi moment, w którym czuje, że pora już przejść na zasłużoną emeryturę. Problemem może być jednak kapitał, który został wypracowany przez wiele lat, a raczej jego niska wartość. Sprawdzamy, w jaki sposób warto oszczędzać, aby nie musieć „dorabiać” na emeryturze.

ZUS i PPK

Obecnie państwo oferuje nam dwie metody oszczędzania na czas jesieni życia – poprzez składki na ubezpieczenie emerytalne w ZUS oraz wpłaty na PPK. Składka emerytalna jest stosunkowo wysoka, natomiast każdy, kto otrzymuje prognozę z ZUS dotyczącą wysokości emerytury zadaje sobie pytanie, dlaczego w przyszłości dostanie tak niewiele? Problemem jest bowiem skomplikowany sposób naliczania emerytury, który nie działa na korzyść pracownika. Dlatego też rządzący zaproponowali Pracownicze Plany Kapitałowe, które znacznej części społeczeństwa kojarzą się z OFE. Z tego powodu niewiele osób przystępuje do PPK w obawie, że z ich pieniędzmi stanie się dokładnie to samo, co ze środkami zgromadzonymi w OFE.

Alternatywne metody

Nie pozostaje więc nic innego, jak odkładać pieniądze na emeryturę we własnym zakresie. Niestety, przechowywanie środków w przysłowiowej skarpecie nie jest dobrym rozwiązaniem – pieniądze muszą przez lata na siebie pracować, aby zachowały, a nawet i powieliły swoją wartość. Obecnie firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom cały szereg ubezpieczeń emerytalnych, które gwarantują wypłatę środków po przejściu na emeryturę. Jest to dobry sposób, aby zmotywować się do odkładania pieniędzy – zgodnie z umową pracownik co miesiąc zobowiązany jest wpłacać pewną kwotę pieniędzy na swoje konto. Pieniądze te pracują przez wiele lat, w określony sposób. Istnieje możliwość podpisania prywatnej umowy bezpośrednio z ubezpieczycielem, jednak coraz więcej zakładów pracy oferuje tego typu rozwiązania w formie dodatkowych benefitów pracowniczych. Wtedy też pracownik zobowiązany jest odprowadzać składkę co miesiąc, jednak pewną część do jego zobowiązania dopłaca pracodawca. Warto do tego typu programu przystąpić, ponieważ można zyskać nie tylko więcej pieniędzy na przyszłość, ale i uniknąć dopełniania wszelkich formalności z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie i konto bankowe

Chcąc oszczędzić na emeryturę możemy także zdecydować się na podpisanie umowy, która zakłada jednoczesne prowadzenie konta bankowego (na przykład w formie lokaty) oraz zawarcie umowy ubezpieczenia emerytalnego. Tego typu rozwiązania oferują banki, które chcą zachęcić swoich klientów nieufających prywatnym ubezpieczalniom. Taki produkt finansowy ma swoje plusy, ale nie jest też wolny od wad. Klient ma możliwość większej swobody dysponowania własnymi środkami, ponieważ część z nich trafia na lokatę, z której można wypłacać (choć w ograniczonym stopniu) pieniądze. Niemniej jednak im mniej środków finansowych trafi na konto ubezpieczeniowe, tym mniej pieniędzy otrzymamy w przyszłości. Dlatego też warto zastanowić się, czy oszczędzanie na emeryturę ma być jedynie jej dofinansowaniem w przyszłości, czy też stanowić znaczną jej kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *