Bezpieczne dziecko

Bezpieczne dziecko

Wiele ubezpieczalni oferuje dosyć nietypowe rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenie przyszłości dziecka. Jeszcze do niedawna, gdy chcieliśmy odłożyć nieco środków finansowych dla swojej pociechy, zakładaliśmy dla niej lokatę bankową. Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie zamiast tradycyjnego produktu bankowego. Sprawdzamy dlaczego.

Ubezpieczenie przyszłości – co to takiego?

Ubezpieczenie zwykle kojarzy się z zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia jakiegoś nieoczekiwanego i przykrego w skutkach zdarzenia. Tymczasem ubezpieczenie dla dziecka na przyszłość wcale nie oznacza wypłaty środków w trudnym dla niego czy rodziny momencie. Chodzi tutaj o coś zupełnie innego. Zacznijmy od początku. Każdy rodzic wie, że utrzymanie dziecka sporo kosztuje, a z wiekiem wydatki rosną. Edukacja, rozwijanie pasji czy podróże po świecie kosztują naprawdę dużo, jednak trudno odmówić dziecku skorzystania z tylu możliwości, jakie daje dzisiejsza rzeczywistość. Ubezpieczenie pozwala zabezpieczyć przyszłość dziecka, gdy te osiągnie pewien wiek lub etap w życiu – stanie się pełnoletnie czy też pójdzie na studia. Tak naprawdę moment wypłaty środków zawsze jest ustalany indywidualnie z założycielem polisy. Dzięki gotówce zgromadzonej przez lata dziecko otrzyma środki finansowe wtedy, gdy najbardziej będę mu one potrzebne. Będzie mogło opłacić studia, wyjechać za granicę czy nawet kupić mieszkanie. Pieniądze z ubezpieczenia to gotówka na start, której nie jesteśmy w stanie jednorazowo wypłacić dziecku w czasie, gdy staje się ona niezbędna.

 

Lokata czy ubezpieczenie?

Dlaczego ubezpieczenie przyszłości dziecka staje się coraz bardziej popularne i tym samym zastępuje tradycyjne lokaty bankowe? Przede wszystkim problem leży w oprocentowaniu. Lokaty są dziś oprocentowane na poziomie niemalże zerowym, a biorąc pod uwagę rosnącą inflację tak naprawdę mniej z lokaty wypłacimy, niż wpłaciliśmy. Chodzi tu oczywiście o pieniądze w ujęciu realnym, czyli informujące nas o tym, ile za daną ich ilość możemy kupić produktów. Lokaty już od dobrych kilku lat są słabo oprocentowane i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało to ulec zmianie. Ubezpieczenia gwarantują natomiast pewny zysk. Co więcej, umowa ubezpieczeniowa zakłada konieczność opłacania, zwykle miesięcznej, składki ubezpieczeniowej. Wysokość składki jest z góry określona, zatem nie ma możliwości pominięcia wpłaty w danym miesiącu. Lokata daje zaś możliwość elastycznego dokonywania wpłat (a nawet wypłat), co w kontekście ubezpieczenia przyszłości dziecka nie jest korzystne. Często bowiem mamy sporo różnego rodzaju wydatków, więc aby pod koniec miesiąca zostało nam więcej w kieszeni, unikamy wpłacania pieniędzy do banku. W kolejnych miesiącach chcemy ten brak wpłaty nadrobić, jednak nie zawsze nam się to udaje. W efekcie pieniądze zebrane po latach mogą być o wiele niższe od tych, które wypłaci nam ubezpieczyciel. Rodzice mogą też zastrzec warunki, po których spełnieniu będzie można wypłacić pieniądze na konto dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *