Sposoby na zmniejszenie wysokości składki OC dla młodych kierowców

Sposoby na zmniejszenie wysokości składki OC dla młodych kierowców

Dla wielu osób zakup pierwszego samochodu kojarzy się z wielką ekscytacją, nowymi możliwościami i ogromnym ułatwieniem życia. Niestety nowy samochód to również obowiązki i przede wszystkim opłaty, których nie sposób pominąć. Szczególnie dotkliwa dla naszego konta opłata to opłacenie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), która jest szczególnie wysoka dla początkujących i młodych kierowców. Czy istnieje jednak możliwość, by składka naszego OC była możliwie jak najniższa? Czy jesteśmy jednak skazani na zapłatę nawet kilku tysięcy złotych?

 OC z innym, doświadczonym kierowcom

Jednym z najbardziej popularnych sposób na zmniejszenie stawki ubezpieczenia OC jest zakup samochodu z innym, bardzo doświadczonym kierowcom. W tej sytuacji ubezpieczyciel będzie brał również pod uwagę jego doświadczenie, historię zdarzeń drogowych oraz wiek. To z kolei sprawi, że nasza stawka za ubezpieczenie OC może być mniejsza nawet o połowę.

Korzystanie z porównywarek ubezpieczeń

Porównywarki ubezpieczeń to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób, które planują kupić nowe ubezpieczenie OC. To tam znajdziemy zagregowane dane o ofertach wielu ubezpieczycieli, dzięki czemu nie będziemy musieli tracić czasu na pojedyncze weryfikowanie kilkunastu ofert oddzielnie. Porównywarka pozwoli nam na wprowadzenie wszystkich danych tylko raz, a następnie na podstawie podanych informacji pokaże nam oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Sami zobaczycie, jak duże różnice w cenach ubezpieczenia możemy zaobserwować u różnych firm. Dlatego właśnie, jeśli chcemy mieć pewność wyboru najtańszego wariantu, koniecznie zweryfikujmy informacje pojawiające się właśnie w porównywarce.

Zakup bezpiecznego samochodu

Ubezpieczyciel, ustalając cenę ubezpieczenia, nie bierze pod uwagę jedynie kwestii związanych z naszą historią kierowania. Oprócz nas głównym czynnikiem warunkującym cenę ubezpieczenia jest samochód. Jakie informacje są potrzebne ubezpieczycielowi do przedstawienia nam oferty ubezpieczenia? Rocznik, przebieg samochodu, pojemność silnika oraz marka. Oczywiście, każdy młody kierowca marzy o szybkim sportowym samochodzie, jednak to właśnie one są obarczone największymi składkami OC. Jeśli wybierzemy bezpieczne, małe auto popularnej marki, możemy mieć pewność, że cena naszego ubezpieczenia znacznie zmaleje.

Staraj się opłacać ubezpieczenie w jednorazowej racie

Ubezpieczyciel stara się nas odciążyć od jednorazowego dużego wydatku, dlatego proponuje nam szereg możliwości rozłożenia płatności za ubezpieczenie na kilka rat. Warto jednak każdorazowo weryfikować, jaka sumaryczna kwota takiego ubezpieczenia będzie przez nas niezbędna do zapłaty. Wielokrotnie zdarza się, że płacąc kilka rat, realnie zapłacimy znacznie więcej, niż decydując się na zapłacenie jednej raty za cały rok. To umożliwi nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak widać, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam na znaczne obniżenie ceny ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że z każdym rokiem kierowca zdobywa doświadczenie za kierownicą, co również punktuje przy wyliczaniu składek w przyszłorocznych ubezpieczeniach OC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *